Šesta nedjelja kroz godinu A

velj 06 2023 Miriam

12. veljače 2023.

Ulazna pjesma
Budi mi, Gospodine, hrid zaštite, tvrđava spasenja. Jer ti si hrid moja, tvrđava moja, radi imena svoga vodi me i ravnaj! (Ps 31,3-4)

Zborna molitva
Bože, rekao si da boraviš u pravednu i iskrenu srcu. Daj da mi budemo takvi te se trajno nastaniš u nama. Po Gospodinu.

Darovna molitva
Gospodine, nek nas ovaj prinos očisti i obnovi na sliku Kristovu, da vršimo tvoju volju i postignemo obećanu nagradu. Po Kristu.

Pričesna pjesma
Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga Sina jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. (Iv 3,16)

Popričesna molitva
Gospodine, uživali smo kruh s neba. Daj da ga uvijek budemo gladni jer nam daje pravi život. Po Kristu.

Prvo čitanje Sir 15, 15-20
Nije nikad zapovjedio nikomu da bude bezbožnik.

Čitanje Knjige Sirahove
Ako hoćeš, možeš držati zapovijedi, u tvojoj je moći da budeš vjeran. On je preda te stavio vatru i vodu: za čim hoćeš pruži ruku svoju.
Pred čovjekom je i život i smrt: što on više voli to će mu se dati. Jer velika je mudrost u Gospodina, on je svemoćan i vidi sve.
Oči Gospodnje počivaju na onima koji ga se boje, Gospodin zna svako djelo čovječje. Nije nikad zapovjedio nikomu da bude bezbožnik
niti dao dopuštenje za grijeh. Riječ Gospodnja.

Pripjevni psalam Ps 119, 1-2.4-5.17-18.33-34
Pripjev: Blaženi koji hode po zakonu Gospodnjemu!

Blaženi oni kojih je put neokaljan,
koji hode po Zakonu Gospodnjemu!
Blaženi oni koji čuvaju propise njegove,
čitavim srcem njega traže!

Naredbe si svoje dao
da se brižno čuvaju.
O, kad bi čvrsti bili putovi moji
da tvoja čuvam pravila!

Milostiv budi meni, sluzi svojem,
da živim i tvoje riječi čuvam!
Otvori oči moje
da gledam divote tvoga Zakona!

Pokaži mi, Gospodine, stazu pravila svojih
i ja ću je čuvati do kraja!
Pouči me da se tvoga držim zakona
i čuvat ću ga svim srcem!

Drugo čitanje 1Kor 2, 6-10
Bog prije vjekova predodredi mudrost za slavu našu.

Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima
Braćo! Mudrost doduše navješćujemo među zrelima, ali ne mudrost ovoga svijeta, ni knezova ovoga svijeta koji propadaju, nego navješćujemo Mudrost Božju, u otajstvu, sakrivenu; onu koju predodredi Bog prije vjekova za slavu našu, a koje nijedan od knezova ovoga svijeta nije upoznao. Jer da su je upoznali, ne bi Gospodina slave razapeli. Nego, kako je pisano: »Što oko ne vidje, i uho ne ču, i u srce čovječje ne uđe, to pripravi Bog onima koji ga ljube«. A nama to Bog objavi po Duhu jer Duh sve proniče, i dubine Božje. Riječ Gospodnja.

Pjesma prije evanđelja usp. Mt 11, 25
Blagoslovljen da si, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si otajstva Kraljevstva objavio malenima.

Evanđelje Mt 5, 20-22a.27-28.33-34a.37 (kraća verzija)
Rečeno je starima… a ja vam kažem.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju
U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Uistinu kažem vam: ne bude li ­pravednost vaša veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja, ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko.
Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu.
Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba! A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu.
Čuli ste još da je rečeno starima: Ne ­zaklinji se krivo, nego izvrši Gospodinu svoje zakletve. A ja vam kažem: Ne kunite se nikako!
Vaša riječ neka bude: ‘Da, da – ne, ne!’ Što je više od toga, od Zloga je.« Riječ Gospodnja.

Homiletsko razmišljanje

Papa Franjo

Nedjelja, 16. veljača 2020.

Bog nas uči istinskoj slobodi i odgovornosti

Draga braćo i sestre, dobar dan!

Današnje Evanđelje (usp. Mt 5, 17-37) preuzeto je iz „Besjede na gori“ i bavi se temom ispunjavanja Zakona: kako treba ispunjavati Zakon, kako to činiti. Isus želi pomoći svojim slušateljima da imaju ispravan pristup propisima Mojsijevih zapovijedi, pozivajući ih da budu raspoloživi za Boga koji nas putem Zakona podučava istinskoj slobodi i odgovornosti. Radi se o tome da Zakon živimo kao instrument slobode. Ne zaboravimo to: živjeti Zakon kao instrument slobode koji mi pomaže da budem slobodniji, koji mi pomaže da ne budem rob strastî i grijeha. Sjetimo se ratova, sjetimo se posljedica ratova, sjetimo se djevojčice koja je jučer umrla od hladnoće u Siriji. Mnoge nesreće, mnoge. To je posljedica strastî i ljudi koji ratuju ne umiju obuzdati svoje strasti. Ne ispunjavaju Zakon. Kad podlegne napastima i strastima čovjek nije više gospodar i protagonist svojega života, nego postaje nesposoban upravljati njime s voljom i odgovornošću.

Isusova je besjeda strukturirana u četiri antiteze izražene izričajem: „Čuli ste da je rečeno… A ja vam kažem“. Svaka se od tih antiteza odnosi na pojedinu od situacija u svakodnevnom životu: ubojstvo, preljub, rastava i zakletve. Isus ne ukida propise koji se tiču tih pitanja, nego objašnjava njihovo puno značenje i ukazuje na duh kojim ih je potrebno obdržavati. On nas potiče da prijeđemo s formalnog poštivanja Zakona na suštinsko poštivanje, prihvaćajući Zakon u srcu koje je središte nakanâ, odlukâ, riječî i gestâ svakog od nas. Iz srca izlaze dobra i loša djela.

Kad se prihvati Božji zakon u srcu shvati se da, kad se ne ljubi bližnjega, ubija se u stanovitoj mjeri samoga sebe i druge, jer mržnja, suparništvo i razdor ubijaju bratsku ljubav koja je u temelju međuljudskih odnosa. A to vrijedi jednako i za ono što sam rekao o ratovima i za naklapanja, jer jezik ubija. Kad se prihvati Božji zakon u srcu shvati se da se vlastitim željama mora upravljati, jer se ne može imati sve što se želi i nije dobro podleći sebičnim i posesivnim osjećajima. Kad se prihvati Božji zakon u srcu shvati se da treba napustiti način života u kojem se kršilo dana obećanja te da treba prijeći sa zabrane lažnog zaklinjanja na odluku da se uopće ne zaklinje, zauzimajući stav pune iskrenosti sa svima.

Isus je svjestan da nije lako živjeti zapovijedi na ovaj tako potpun način. Zato nam nudi pomoć svoje ljubavi: On je došao na svijet ne samo zato da ispuni Zakon, nego i da nam dà svoju milost kako bismo mogli vršiti volju Božju, ljubeći njega i braću. Sve, sve možemo učiniti s Božjom milošću! Štoviše, svetost nije ništa drugo nego čuvati tu besplatnost koju nam je dao Bog, tu milost. Riječ je o tome da vjerujemo i uzdamo se u njega, njegovu milost, onu besplatnost koju nam je dao i prihvatimo ruku koju nam On neprekidno pruža, kako bi naši napori i naše nužno predano zalaganje bili podržani Isusovom pomoći, koji je pun dobrote i milosrđa.

Isus od nas danas traži da napredujemo na putu ljubavi koji nam je On pokazao i koji kreće od srca. To je put koji valja slijediti da bi smo živjeli kao kršćani. Neka nam Djevica Marija pomogne da slijedimo put koji je označio njezin Sin kako bismo postigli istinsku radost i širili posvuda pravdu i mir.

…………..

Papa Benedikt XVI.

Nedjelja, 13. veljače 2011.

Isusov novi zakon

Draga braćo i sestre!

U liturgiji ove nedjelje nastavlja se čitanje takozvanog Isusova "Govora na gori", koji zauzima 5., 6. i 7. poglavlje Matejeva Evanđelja. Nakon "Blaženstava", koje su njegov program života, Isus proglašava novi zakon, svoju Toru, kako to nazivaju naša braća Židovi. Mesija je, naime, svojim dolaskom trebao donijeti također konačnu objavu zakona i to je upravo ono što Isus izjavljuje: "Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti". I, okrenuvši se učenicima, dodaje: "Uistinu kažem vam: ne bude li pravednost vaša veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja, ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko" (Mt 5,17.20). Ali u čemu se sastoji ta "punina" Kristova zakona i ta "veća" pravednost koju on zahtijeva?

Isus to objašnjava nizom antiteza između starih zapovijedi i novog načina na kojih ih on predlaže. Svaki put započinje: "Čuli ste da je rečeno starima", a zatim kaže: "A ja vam kažem…". Na primjer: "Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu" (Mt 5, 21-22). I tako šest puta. Takav način govora ostavljao je duboki utisak na narod, koji je ostao prestrašen, jer taj "ja vam kažem" znači da Isus samome sebi pridaje autoritet Boga, izvora zakona. Isusova se novost, u biti, sastoji u činjenici da on sâm "ispunja" zapovijedi Božjom ljubavlju, snagom Duha Svetoga koja prebiva u njemu. A mi, po vjeri u Krista, možemo se otvoriti djelovanju Duha Svetoga, koji nas osposobljava živjeti Božju ljubav. Zato svaka zapovijed postaje istinita kao zahtjev ljubavi i sve se združuju u jednu jedinu zapovijed: ljubi Boga svim srcem svojim i bližnjega kao sebe samoga. "Punina Zakona jest ljubav", piše sveti Pavao (Rim 13,10). S obzirom taj zahtjev, potresni slučaj četvero romske djece, da navedemo tek jedan primjer, koja su protekli tjedan umrla na periferiji ovoga grada u svojoj spaljenoj baraci, nalaže nam da se zapitamo zar jedno solidarnije i više bratsko društvo, dosljednije u ljubavi, to jest više kršćansko, ne bi moglo izbjeći taj tragični čin. A to pitanje vrijedi za sve žalosne događaje, koji se svakodnevno zbivaju u našim gradovima i u našim zemljama.

Dragi prijatelji, možda nije slučajno da se prva Isusova propovijed naziva "Govor na gori"! Mojsije se uspeo na Sinaj da primi Božji zakon i donese ga Izabranom narodu. Isus je sam Božji Sin koji je sišao s neba da nas povede k nebu, k Božjoj visini, na put ljubavi. Štoviše, on sam je taj put: ne moramo činiti ništa drugo već slijediti njega, da bismo provodili u djelo Božju volju i ušli u njegovo kraljevstvo, u vječni život. Samo je jedno stvorenje već stiglo na vrh te gore: Djevica Marija. Zahvaljujući sjedinjenju s Isusom, njezina je pravednost bila savršena: zato ju zazivamo kao Speculom iustitiae (Ogledalo pravednosti). Povjerimo se njoj, da i naše korake vodi u vjernosti Kristovom zakonu.