Trideseta nedjelja kroz godinu C

lis 18 2022 Miriam

23. listopada 2022.

Ulazna pjesma
Neka se raduje srce onih što traže Gospodina. Tražite Gospodina i njegovu snagu, tražite svagda njegovo lice! (Ps 105, 3-4)

Zborna molitva
Svemogući vječni Bože, daj da rastemo u vjeri, nadi i ljubavi: da hoćemo što zapovijedaš i postignemo što obećavaš. Po Gospodinu.

Darovna molitva
Gospodine, pogledaj darove što ih prinosimo. Daj da tako vršimo ovu službu da bude tebi na slavu. Po Kristu.

Pričesna pjesma
Krist nas je ljubio i predao sebe za nas kao prinos i žrtvu Bogu na ugodan miris. (Ef 5, 2)

Popričesna molitva
Gospodine, daj da tvoja otajstva izvrše u nama što sadrže: da doživimo u punoj stvarnosti što sada vršimo u znakovima. Po Kristu.

Prvo čitanje Sir 35, 12-14.16-18
Molitva poniznog prodire kroz oblake.

Čitanje Knjige Sirahove
Gospodin je sudac i ne gleda tko je tko. Nije pristran na štetu siromahovu i sluša molitvu potlačenoga. Ne prezire jauk siročeta ni udovice kad izlijeva svoj bol. Tko Boga služi svim srcem svojim, bit će uslišan, jer njegove se molbe dižu do oblaka. Molitva poniznog prodire kroz oblake i on nema mira dok ona ne dođe do Boga i ne popušta dok ga Svevišnji ne pogleda, pravedno ne presudi i pravdu ne uspostavi. Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam Ps 34, 2-3.17-19.23

Pripjev: Jadnik vapi i Gospodin ga čuje.

Blagoslivljat ću Gospodina u svako doba,
njegova će mi hvala biti svagda na ustima!
Nek se Gospodinom duša moja hvali,
nek čuju ponizni i nek se raduju!

Lice se Gospodnje okreće protiv zločinaca
da im spomen zatre na zemlji.
Pravednici zazivaju i Gospodin ih čuje,
izbavlja ih iz svih tjeskoba.

Blizu je Gospodin onima koji su skršena srca,
a klonule duše spasava.
Gospodin izbavlja duše slugu svojih
i neće platiti tko god se njemu utječe.

Drugo čitanje 2Tim 4, 6-8.16-18
Čeka me vijenac pravednosti.

Čitanje Druge poslanice svetoga Pavla apostola Timoteju
Predragi: Ja se već prinosim za žrtvu ljevanicu, prispjelo je vrijeme moga odlaska. Dobar sam boj bio, trku završio, vjeru sačuvao. Stoga, pripravljen mi je vijenac pravednosti kojim će mi u onaj dan uzvratiti Gospodin, pravedan sudac; ne samo meni nego i svima koji s ljubavlju čekaju njegov pojavak. Za prve moje obrane nitko ne bijaše uza me, svi me napustiše. Ne uračunalo im se! Ali Gospodin je stajao uza me, on me krijepio da se po meni potpuno razglasi poruka te je čuju svi narodi; i izbavljen sam iz usta lavljih. Izbavit će me Gospodin od svakoga zla djela i spasiti za svoje nebesko kraljevstvo. Njemu slava u vijeke vjekova! Amen! Riječ Gospodnja.

Pjesma prije evanđelja 2Kor 5, 19
Bog je u Kristu svijet sa sobom pomirio i položio u nas riječ pomirenja.

Evanđelje Lk 18, 9-14
Carinik siđe opravdan kući svojoj, a ne farizej.

Čitanje svetog Evanđelja po Luki
U ono vrijeme: Nekima koji se pouzdavahu u sebe da su pravednici, a druge podcjenji-vahu, reče Isus ovu prispodobu: »Dva čovjeka uziđoše u Hram pomoliti se: jedan farizej, drugi carinik. Farizej se uspravan ovako u sebi molio: ‘Bože, hvala ti što nisam kao ostali ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici ili – kao ovaj carinik. Postim dvaput u tjednu, dajem desetinu od svega što steknem.’ A carinik, stojeći izdaleka, ne usudi se ni očiju podignuti k nebu, nego se udaraše u prsa govoreći: ‘Bože, milostiv budi meni grešniku!’ Kažem vam: ovaj siđe opravdan kući svojoj, a ne onaj! Svaki koji se uzvisuje, bit će ponižen; a koji se ponizuje, bit će uzvišen.« Riječ Gospodnja.

Homiletsko razmišljanje

Papa Franjo

Nedjelja, 23. listopada 2016.

Ovo je vrijeme hrabrosti!

Draga braćo i sestre dobar dan!

Drugo čitanje današnje liturgije predstavlja nam nagovor sv. Pavla Timoteju, svome suradniku i ljubljenom sinu, u kojem se prisjeća svojega života apostola potpuno posvećena misiji (usp. 2 Tim 4, 6-8.16-18). Videći da se približio kraj njegova zemaljskog putovanja, opisuje ga s obzirom na tri razdoblja: sadašnjost, prošlost i budućnost.

Sadašnjost tumači služeći se metaforom žrtve: "Jer ja se već prinosim za žrtvu ljevanicu" (r. 6). Što se tiče prošlosti, Pavao opisuje svoj protekli život slikama "dobroga boja" i "trke" čovjeka koji je pokazao dosljednost u svome radu i ispunjavanju zadaća (usp. r. 7); shodno tome, za budućnost se uzda u Boga koji je "pravedan sudac" (r. 8). Ipak, Pavlovo je poslanje bilo plodno, ispravno i vjerno isključivo zahvaljujući blizini i snazi Gospodinovoj, koji ga je učinio navjestiteljem evanđelja svim narodima. Evo njegovih riječi: "Gospodin je stajao uza me, on me krijepio da se po meni potpuno razglasi Poruka te je čuju svi narodi" (r. 17).

U ovom autobiografskom tekstu svetoga Pavla zrcali se i Crkva, napose danas, na Svjetski misijski dan, čija je tema "Misionarska Crkva, svjedokinja milosrđa". U Pavlu kršćanska zajednica nalazi svoj model, u uvjerenju da Gospodinova prisutnost apostolski napor i djelo evangelizacije čini plodnima. Iskustvo Apostola narodâ nam doziva u pamet da se moramo zauzimati u pastoralnim i misijskim djelovanjima, s jedne strane, kao da plod ovisi o našim naporima, požrtvovnim duhom sportaša kojeg ni porazi ne mogu zaustaviti; s druge, međutim, znamo da je istinski uspjeh našeg poslanja dar Milosti: Duh Sveti je taj koji misiju Crkve u svijetu čini plodnom.

Sadašnji je čas vrijeme hrabrosti! Hrabrosti da se učvrste nesigurni koraci, da se obnovi spremnost da se istrošimo za evanđelje, da ponovno steknemo povjerenje u snagu koju poslanje sa sobom nosi. Ovo je vrijeme hrabrosti, premda imati hrabrosti ne znači imati jamstvo uspjeha. Od nas se traži hrabrost za borbu, ne nužno radi postizanja uspjeha; od nas se traži da naviještamo, ne nužno i da obratimo. Od nas se traži hrabrost da budemo drukčiji svijetu, a da pritom ne postanemo svadljivi ili nasrtljivi. Od nas se traži hrabrost da se otvorimo svima, a da pritom nikada ne umanjimo apsolutnost i jedincatost Krista, jedinog spasitelja sviju. Od nas se traži hrabrost da se odupremo nevjeri, a da ne postanemo arogantni. Od nas se također traži hrabrost carinika iz današnjeg Evanđelja, koji je bio toliko ponizan da se nije usuđivao niti podići oči prema nebu, već se udarao u prsa govoreći: "Bože, smiluj se meni grešniku". Danas je vrijeme hrabrosti! Danas nam treba hrabrost!

Neka nam Djevica Marija, uzor Crkve "u izlasku" i poučljive Duhu Svetom, pomogne da svi, snagom krštenja, budemo misionari i nosimo poruku spasenja čitavoj ljudskoj obitelji.

………………….

Papa Benedikt XVI.

Nedjelja, 24. listopada 2010. 

Crkva je misterij zajedništva

Dragi prijatelji, u današnjoj se liturgiji čita svjedočanstvo svetoga Pavla u svezi konačne nagrade koju će Gospodin udijeliti "svima koji s ljubavlju čekaju njegov pojavak" (2 Tim 4, 8). Nije riječ o pasivnom ili usamljenom očekivanju. Naprotiv, Apostol je živio u zajedništvu s Kristom uskrslim "da se dovrši navještaj evanđelja" tako da ga "čuju svi narodi" (2 Tim 4, 17). Zadaća misionarâ nije pokrenuti revoluciju u svijetu, već svijet preobraziti, crpeći snagu za to od Isusa Krista koji nas "poziva za stol svoje riječi i euharistije, kako bismo kušali dar njegove prisutnosti, odgajali se u njegovoj školi i sve svjesnije živjeli u sjedinjenosti s njim, Učiteljem i Gospodinom". I današnji kršćani, kao što je zapisano u Poslanici Diognetu, "pokazuju kako je divan i… čudesan njihov život u zajedništvu. Borave na zemlji, ali su građani neba. Pokoravaju se donesenim zakonima, ali svojim življenjem nadmašuju zakone… Ubijaju ih, a oni oživljuju… Dobrotvori su, a kažnjavaju ih kao zlotvore" (V, 4.9.12.16; VI, 9 [SC 33], Pariz 1951., 62-66).

Djevici Mariji, koja je od Isusa Raspetog primila novo poslanje da bude Majka svih onih koji žele vjerovati u Njega i slijediti ga, povjeravamo kršćanske zajednice Bliskog istoka i sve misionare evanđelja.

 

www.vatican.va